هنرخانه | آشنایی با هنرهای دستی


 

هنرِ کاردستی، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین هنرهایی است که می‌تواند به محیط اطراف‌مان تنوع، طراوت و زیبایی ببخشد.

 

بسیاری از هنرهای دستی علاوه بر آن که محیط خانه یا کارمان را زیباتر می‌کنند، کاربردهای بسیاری هم دارند که باعث می‌شود آنها را بیشتر دوست داشته باشیم.

 

همانطور که می‌دانید، کاردستی یا دست‌سازه، چیزی است که با دست یا طی یک فرایندِ دستی (و نه ماشینی) ساخته می‌شود.

 

هنرهای دستی معمولاً از کیفیت، دقت، مهارت و ظرافت زیادی برخوردارند و تقریباً همیشه به طرزی دوست‌داشتنی با هنر و خلاقیت در هم آمیخته‌‌‌اند.

 

می‌خواهیم در این صفحه با انواع هنرهای دستی آشنا شویم، و در مواردی نیز ببینیم که این هنرهای شگفت‌انگیز، چگونه درست می‌شوند.

 

Embroidery01

گلدوزی هنری بسیار زیبا و ظریف است که همان‌گونه که از اسمش هم پیداست از گل‌های زیبای طبیعت الهام می‌گیرد و با نخ‌هایی همچون نخ ابریشمی، نخ اکریلیک یا نخ‌های معمولی، بر روی پارچه نقش‌هایی برجسته و زیبا خلق می‌کند.

شاید برای شما هم جالب باشد که کلمه‌ی embroidery به معنای گلدوزی، از واژه‌ی فرانسوی broderie به معنای آراستن یا تزیین گرفته شده است.

اولین زمان پیدایش گلدوزی به قرن نهم و دهم در سوئد بر می‌گردد. دورانی که عصر وایکینگ نام نهاده شده است. اما دو قرن بعد، حدود سال ۱۰۰۰ میلادی بود که هنر گلدوزی در اروپا فراگیر شد.

اگر می‌خواهید با این هنر دستی، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید این نوشته را بخوانید:

هنر گلدوزی

 

چاپ لینو

چاپ لینو یا (یا چاپ لینولئوم) نوعی هنر چاپ دستی ظریف و زیبایی است، که با تکنیکی خاص بر روی ورق های لینولئوم انجام می‌شود. در زبان انگلیسی به چاپ لینو، Lino Cut گفته می‌شود.

اگر تصاویر ایجاد شده در حکاکی روی چوب را دیده باشید، طرح‌هایی که بر روی لینو چاپ می‌شوند بسیار شبیه به آنها هستند. با این تفاوت که بُریدن ورق لینو آسان‌تر از چوب است، به خصوص وقتی گرما داده می شود؛ و البته شاید به اندازه‌ی چوب، محکم و ماندگار نباشد.

اگر می‌خواهید با این هنر دستی، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید این نوشته را بخوانید:

لینولئوم و چاپ لینو

 

کوییلینگ یا ملیله کاغذی، هنری است که اینگونه خلق می شود:

نوارهای کاغذی رنگارنگ به صورت رول در می آیند؛ با انگشتانِ دست، شکل می‌گیرند؛ و با چسب به هم متصل می ‌شوند.
از این هنر برای خلق کاردستیهای مختلف و متنوعی همچون:

جواهرات یا زیور آلات، تزئین کارت های پستال، تزئین جامدادی‌ها، تزئین جاشمعی‌ها و بسته به خلاقیتِ هنرمند، بسیاری کاردستی‌های دیگر استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید با این هنر دستی، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید این نوشته را بخوانید:

هنر کوییلینگ یا ملیله کاغذی

 

قلاب بافی

قلاب‌‌بافی، نوعی هنرِ دستی است که با یک قلاب و نخ‌ مخصوص،  زنجیره‌ها و حلقه‌هایی را در هم می‌بافد و بافت‌های زیبایی را خلق می‌کند، و در هر شکل و فرمی که باشد به محیط زندگی ما، زیبایی و تنوع خاصی می‌بخشد و آن را از یکنواختی بیرون می‌آورد.

به قلاب بافی در زبان انگلیسی crochet گفته می‌شود.

این لغت از واژه‌ی فرانسوی crochet به معنای قلاب کوچک (small hook) مشتق شده است.

اگر می‌خواهید با این هنر دستی، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید این نوشته را بخوانید:

هنر قلاب بافی

 

ربان دوزی

یکی از هنرهای زیبای دستی دیگری که دوست دارم در مداد رنگی با آن بیشتر آشنا شویم، هنر روبان‌ دوزی است. 

این هنر را می‌توان یکی از زیر شاخه‌های سوزن‌ دوزی دانست که با تلفیق انواع پارچه، روبان و نخ گلدوزی آثاری زیبا را خلق می‌کند. 

مرسوم‌ترین استفاده‌‌هایی که از هنر زیبای روبان دوزی می‌شود در ساخت تابلوهای روبان دوزی، روبان دوزی روی لباس، سرویس روبان دوزی و کیف روبان دوزی است.

اگر می‌خواهید با این هنر دستی، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید این نوشته را بخوانید:

هنر ربان دوزی

 

۵۲۱f69796b00047cbce2b825b8d2b586

جواهر دوزی یکی از هنرهای دستی زیبایی است که در آن اجزایی مانند منجوق، ملیله، سنگ، پولک، مهره های فانتزی، مهره های چوبی، نگین های کریستالی و مروارید استفاده می‌شود.

در جواهر دوزی، آن اجزا را تکی یا با ترکیب با یکدیگر بسته به سلیقه یا نوع کاربرد هر یک انتخاب نموده با استفاده از نخ و سوزن روی یک سطح نمدی یا چرمی یا پارچه‌هایی از جنس ارگانزا می‌دوزند.

و در نهایت پیکسل‌ای زیبا خلق می‌شود که می‌تواند بر روی کیف یا کفش یا لباس قرار گیرد و به آن جلوه‌ای دو چندان ببخشد.

اگر می‌خواهید با این هنر دستی، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید این نوشته را بخوانید:

هنر جواهر دوزی

 

 

  • هنرمندان خانگی جایی است برای شما، اگر دوست دارید خودتان و کارهای دستی زیبای‌تان و آدرس شبکه‌های اجتماعی‌تان را بیشتر به دیگران معرفی کنید.
(برای آشنایی با بخش هنرمندان خانگی مداد رنگی کلیک کنید)