یکی دیگر از هنرهای دستی که می‌خواهیم در مداد رنگی با آن بیشتر آشنا شویم هنر خیاطی است.هنر خیاطی

بسیاری از ما از کودکی‌مان، لباس‌های زیبایی را به خاطر می‌آوریم که مادر مهربان‌مان از الگوهای مجله‌های خیاطی مثل بوردا با حوصله و ظرافت و به کمک چرخ خیاطی‌اش (که آن موقعها معمولا چرخ های خیاطی از نوع سینگر یا ژانومه بودند) برای‌مان می‌دوخت و ما می‌پوشیدیم و از پوشیدن یک لباس نو و شیک و قشنگِ دیگر کلی خوشحال می‌شدیم.

قدیم‌ترها هم که مادربزرگ‌های نازنین‌مان که الگو و مجله و چرخ خیاطی نداشتند به صورت ذهنی و بر حسب تجربه‌شان لباس‌ها را برش می‌زدند یا اینکه پارچه را روی اندام فرد قرار می‌دادند و به فرم دلخواه در می‌آوردند و سپس کوک و سنجاق می زدند و در نهایت آن را با دست می دوختند. که البته باید لباس قبل از دوخت نهایی چندین بار پرو می‌شد تا به اندازه و فرم دلخواه تن آن شخص درآید.

به تدریج با پیشرفت علم و تجربه، متدهای خیاطی مختلفی تدوین و در کشورهای مختلف رایج شد؛ مثل (+) متد گرلاوین، متد فرانسوی Esmod، متد ژاپن، متد متریک و متد مولر آلمانی.

اگر تا به حال خیاطی را دست کم گرفته بودید شاید برایتان جالب باشد بدانید که هنر خیاطی جزو درآمدزاترین کارهای دستی در دنیا است که می تواند در خانه انجام شود و با فروش لباس ها و کاردستی های دوخته شده، درآمد خوبی را نصیب کسی که آنها را می دوزد بکند.

ضمن اینکه خیاطی همچنین یکی از اجزای اصلی در صنعت مد و طراحی لباس (fashion) است و می تواند در این صنعت به صورت کاملاً حرفه ای دنبال شود.

اگر موافقید، کمی با تاریخچه خیاطی آشنا شویم:

17،500 سال قبل از میلاد – اولین سوزن های دوخت با چشم

باستان‌شناسان و انسان‌شناسان، سوزن‌های خیاطی را با سورخ‌ای در سر آن که اصطلاحاً به آن چشم می‌گویند مربوط به 17.500 سال قبل از میلاد مسیح کشف کرده‌اند.

این سوزن‌ها احتمالاً از استخوان ساخته شده بودند و از آن‌ها برای دوختن پوست و خز استفاده می‌شده است. (+)

(در حال تکمیل…)

اگر به هنر خیاطی علاقمندید، شاید از دیدن این انیمیشن بسیار جالب که طرز کار سوزن چرخ خیاطی را  به ما نشان می‌دهد (+) لذت ببرید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *